Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

OD WSCHODNICH RUBIEŻY POLSKI DO LWOWSKICH WSPOMNIEŃ I KONTRASTÓW

od-wschodnich-rubiezy-polski-do-lwowskich-wspomnien-i-kontrastow-274.jpg od-wschodnich-rubiezy-polski-do-lwowskich-wspomnien-i-kontrastow-275.jpg od-wschodnich-rubiezy-polski-do-lwowskich-wspomnien-i-kontrastow-276.jpg od-wschodnich-rubiezy-polski-do-lwowskich-wspomnien-i-kontrastow-277.jpg od-wschodnich-rubiezy-polski-do-lwowskich-wspomnien-i-kontrastow-278.jpg 

6. Od wschodnich rubieży Polski do lwowskich wspomnień i kontrastów

1 dzień

- Zamość Stare Miasto, czyli unikalny zespół architektoniczno-urbanistyczny nazywany „perłą renesansu”: Rynek Wielki z manierystyczno-barokowym ratuszem sławiącym się wachlarzowymi schodami z XVIII w. i tzw. kamienicami ormiańskimi z podcieniami, fragmenty umocnień obronnych wraz z pochodzącymi z okresu zaboru rosyjskiego nadszańcami, Rynek Solny, Rynek Wodny, katedra pw. Zmartwychwstania Pańskiego i św. Tomasza Apostoła w stylu renesansowym, synagoga,

- Żółkiew (Ukraina) - miasto założone przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego: Kolegiata św. Wawrzyńca - mauzoleum Żółkiewskich i Sobieskich, Zamek Sobieskich, zespół oo. dominikanów z kościołem pw. Wniebowzięcia NMP (obecnie cerkiew greckokatolicka pw. św. Jozafata Kuncewicza Biskupa i Męczennika), zespół oo. bazylianów, synagoga, ratusz,

- Lwów - Wysoki Zamek z Kopcem Unii Lubelskiej – podziwianie panoramy miasta, Cmentarz Łyczakowski - miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski i Ukrainy ludzi kultury, nauki i polityki oraz Cmentarz Obrońców Lwowa (Cmentarz Orląt Lwowskich) z mogiłami uczestników bitwy o Lwów i Małopolskę Wschodnią.

2 dzień

- Lwów: Stare Miasto (wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO) - Wieża Prochowa, zespół Cerkwi Wołoskiej z wieżą Korniaktowską, Arsenał Królewski, Arsenał Miejski, Kościół Bożego Ciała i klasztor Dominikanów, Kamienica Królewska, Czarna Kamienica, Muzeum Historyczne, Katedra łacińska z kaplicami: Boimów i Kampianów, Kościół Jezuitów, Plac Mickiewicza, fragment murów miejskich, Kościół św. Andrzeja i klasztor Bernardynów, Katedra ormiańska Wniebowzięcia NMP, Archikatedralny sobór św. Jura, Opera, Wały Hetmańskie. W trakcie zwiedzania – czas wolny. W godzinach popołudniowych zwiedzanie najstarszego na Ukrainie browaru z 1715 r.  wraz z degustacją bursztynowego napoju.  

3 dzień

- zamek w Olesku (obwód lwowski) – zamek wybudowany początkowo w stylu gotyckim, a później rozbudowany w stylu renesansowym; miejsce narodzin Jana III Sobieskiego.

 - pałac w Podhorcach (obwód lwowski) - zamek o charakterze pałacowym wzniesiony w I połowie XVII wieku dla hetmana Stanisława Koniecpolskiego. Zespół zamkowy obejmuje pałac, kościół św. Józefa i Podwyższenia Krzyża Świętego oraz ogrody pałacowe, składające się z części tarasowej, krajobrazowej i ogrodu.

- Złoczów (obwód lwowski) - zamek Sobieskich (cytadela) typu palazzo in fortezza  z bastionami oraz pałacyk chiński. Czas wolny w centrum miasteczka.

4 dzień

- Przemyśl Zamek Kazimierzowski – renesansowy zamek położony na Wzgórzu Zamkowym, Kościół pw. św. Teresy i klasztor Karmelitów bosychpóźnorenesansowy zespół klasztorny usytuowany na wzgórzu, jako jedna z najwyżej położonych przemyskich świątyń i obok Zamku dominująca w panoramie starej części miasta, bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Jana Chrzciciela, Sobór św. Jana Chrzciciela – kościół archikatedralny obrządku greckokatolickiego, Kościół św. Marii Magdaleny i Matki Bożej Niepokalanej oraz przylegający do niego klasztor franciszkanów, zabytkowa zabudowa Rynku z ławeczką wojaka Szwejka, Muzeum Historii Miasta Przemyśla mieszczące się się w kamienicy Brzykowskiej na Rynku (w salach wystawowych zgromadzono ponad dwa tysiące eksponatów związanych z historią miasta, Wieża zegarowa adaptowana na Muzeum Dzwonów i Fajek. W trakcie zwiedzania – czas wolny.

- Kalwaria Pacławska - sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej, w skład którego wchodzi klasztor franciszkanów, kościół oraz dom pielgrzyma.

5 dzień

- Krasiczyn - zamek wybudowany w stylu renesansowo-manierystycznym otoczonym przez fosę oraz park w stylu angielskim. Pierwotnie zamek zbudowany na przełomie XVI i XVII w. przez Stanisława Krasickiego. Charakterystyczne dla zamku 4 odmienne wieże narożne czynią go jednym z najpiękniejszych budowli tego typu w Polsce.

- Jarosław - utworzony w mieście park kulturowy obejmujący swoim zasięgiem Stare Miasto, Opactwo Sióstr Benedyktynek wraz z fortyfikacjami oraz zespół kościelno-klasztorny oo. Dominikanów, czyni go atrakcyjnym turystycznie miejscem w województwie podkarpackim. Spacer po zabudowie rynku z licznymi kamieniczkami (renesansowa Kamienica Orsettich z podcieniami i misterną attyką oraz kamienice Attavantich i Królowej Marysieńki), pod Kolegiatę Bożego Ciała, Cerkiew Przemienienia Pańskiego (świątynia greckokatolicka) i Dużą Synagogę. W trakcie zwiedzania – czas wolny.

- Łańcut - zamek Lubomirskich i Potockich, czyli dawna rezydencja magnacka wraz z całym zespołem zamkowo-parkowym: Ogród Różany, glorieta, Oranżeria, Zameczek Romantyczny, ujeżdżalnia, stajnie, wozownia, szkoła muzyczna, Storczykarnia.