Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

MAZURY I LITWA

mazury-i-litwa-364.jpg mazury-i-litwa-363.jpg

MAZURY I LITWA

 

DZIEŃ 1

Wyjazd we wczesnych godzinach rannych i przejazd na Warmię. Przed południem przyjazd do Świętej Lipki, gdzie znajduje się Sanktuarium Matki Bożej Świętolipskiej. Świętolipska bazylika pw. Nawiedzenia NMP wraz z obejściem krużgankowym i klasztorem jest jednym z najważniejszych zabytków baroku  w północnej Polsce i celem pielgrzymek wiernych. Następnie przejazd do Gierłoży, w której w 1940 roku założono główną kwaterę Hitlera, nazwaną Wilczym Szańcem – zwiedzanie. Stąd przejazd przez  Giżycko do Augustowa na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 2

Po śniadaniu przejazd do Wilna – stolicy Litwy i zwiedzanie miasta z przewodnikiem. Zaczniemy od Starego Miasta, czyli zabytkowej dzielnicy Wilna lokowanej w 1387 przez Władysława Jagiełłę, a obecnie wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Zaułek Gotycki – Kościół św. Anny (perła architektury, o której Napoleon powiedział: „Ten kościół mógłbym na rękach zanieść do Paryża”), Kościół Bernardynów, pomnik Adama Mickiewicza. Następnie zwiedzanie Muzeum wielkiego, polskiego wieszcza, Uniwersytetu Wileńskiego (jeden z najstarszych uniwersytetów w Europie Wschodniej) założonego przez króla Polski Stefana Batorego z Kościołem św. Janów. Spacer uliczkami dawnej Dzielnicy Żydowskiej. W trakcie zwiedzania – czas wolny. Dalszy ciąg zwiedzania, podczas którego proponujemy: ulica Niemiecka, polski Kościół św. Ducha, Plac Ratuszowy, dawny klasztor Bazylianów z Celą Konrada  - bohatera „Dziadów” Mickiewicza, Cerkiew św. Ducha, Ostra Bramasymbol miasta, jedyna zachowana brama miejska ze średniowiecznych murów obronnych (w kaplicy znajduje się cudowny obraz Matki Boskiejnajważniejsze miejsce kultu religijnego Litwy). Na zakończenie zwiedzania przejazd na Górę Trzykrzyską -  wzgórze  na prawym brzegu Wilejki, dawniej zwane Łysą lub Krzywą, na którym stoi pomnik – trzy białe krzyże. Według legendy na Górze Łysej za czasów Olgierda umęczono siedmiu franciszkanów, czterech strącono do Wilejki, zaś trzy Krzyże z ciałami męczenników ustawiono na górze. W godzinach wieczornych przejazd  na obiadokolację i nocleg do hotelu.

DZIEŃ 3

Po śniadaniu przejazd do Trok miasta położonego na półwyspie między jeziorami Galve, Tataryszki, Łuka i Giełusz, stanowiącego ośrodek turystyczny. Tutaj zwiedzimy położony nad jeziorem Galve Zamek Wielkich Książąt Litewskich zbudowany przez księcia Witolda na początku XV w. Zamek ma opinię najbardziej „fotogenicznego” zamku w krajach nadbałtyckich. Obecnie budowla jest  w znacznym stopniu rekonstrukcją z 2 poł. XX wieku. Następnie proponujemy zwiedzanie kenesy, czyli karaimskiego domu modlitwy z jego centralną częścią – tradycyjnym echałem (szafa ołtarzowa służąca do przechowywania zwojów Tory). Czas wolny na degustację kibinów – przysmaków kuchni karaimskiej (we własnym zakresie). Powrót do Wilna i dalsze zwiedzanie miasta: barokowy Kościół św. Piotra i Pawła z piękną fasadą i sztukateriami przedstawiającymi ponad 2 tysiące postaci w niepowtarzalnych pozach. Następnie zwiedzanie cmentarza na Rossie - jedna z czterech polskich nekropolii narodowych, na której spoczywają polscy żołnierze oraz znane postacie polskiej, białoruskiej i litewskiej historii. Na zakończenie zwiedzania Wilna - wjazd na wieżę telewizyjną (najwyższy budynek na Litwie; w czasie dobrej pogody widoczność sięga 40 kilometrów) z obrotową kawiarnią. Po całym dniu pełnym wrażeń powrót do hotelu na obiadokolację i nocleg.

DZIEŃ 4

Po śniadaniu wyjazd w drogę powrotną. Przekroczenie granicy litewsko – polskiej i przejazd przez Mikołajki – żeglarską stolicę Polski (spacer do przystani Żeglugi Mazurskiej) do Mrągowa. Tutaj zafundujemy sobie spacer po Centrum, które składa się głównie z kamieniczek, położonych przy brukowanych ulicach, co odzwierciedla klimat dawnego mazurskiego miasteczka. Powrót. Na trasie – obiadokolacja. Zakończenie imprezy po północy. 

               

CENA OBEJMUJE:

  • przejazd autokarem turystycznym

  • opiekę pilota

  • 1 nocleg w Polsce ze śniadaniem

  • 2 noclegi w Wilnie ze śniadaniem

  • 4 obiadokolacje

  • ubezpieczenie NNW i KL

  • przewodnik miejski po Wilnie

 

DODATKOWO PŁATNE:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów – ok. 20 EUR + 20 PLN

 

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE!