Przejdź do treści
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

TORUŃ I KUJAWY

torun-i-kujawy-354.jpg torun-i-kujawy-353.jpg

TORUŃ I KUJAWY         

Dzień 1

Wyjazd z Ustki o godz. 5.30 i przejazd do Torunia. Zwiedzanie miasta z przewodnikiem - zespół staromiejski Torunia, który jest jednym z najcenniejszych zespołów zabytkowych w Polsce i obejmuje Stare i Nowe Miasto, z zachowanym prawie bez zmian XIII-wiecznym układem urbanistycznym W 1997 roku zespół ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Zabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Zobaczymy tutaj m.in.: gotycki pofranciszkański kościół Wniebowzięcia NMP, Rynek Staromiejski wraz z Ratuszem, Rynek Nowomiejski, pozostałości średniowiecznych obwarowań miejskich, czyli fragmenty murów, budowanych od połowy XIII w., rozbudowywane i modernizowane do XV w., z zachowanymi bramami Mostową, Klasztorną i Żeglarską i kilkoma basztami (wśród nich m.in. Krzywa Wieża, Monstrancja, Gołębnik, Żuraw, Koci Łeb).  Warte zobaczenia są także ruiny zamku krzyżackiego, zespół gotyckich kamienic mieszczańskich z XIV-XVI w., w tym m.in. Dom Kopernika (XV w.), Dom Eskenów oraz kamienice przy ul. Łaziennej, Małe Garbary, Mostowej, Szczytnej, Szerokiej, Szewskiej, Wielkie Garbary, Żeglarskiej, Pomnik Mikołaja Kopernika, Dwór Artusa w Toruniu - monumentalny neorenesansowy gmach położony na Rynku Staromiejskim – obecnie Centrum Kultury. Po zwiedzaniu czas wolny. Następnie przejazd do Ciechocinka - miasta o charakterze uzdrowiskowym, w którym praktycznie nie ma przemysłu, a jedynie szpitale uzdrowiskowe, sanatoria, prewentorium, ośrodki wypoczynkowe, zakłady przyrodolecznicze, pijalnia wód mineralnych, hotele, restauracje, warzelnia soli. Część uzdrowiskowa bogata jest w zieleń parków i dywanów kwiatowych. W północnej części uzdrowiska odpoczniemy w Parku Zdrojowym, założonym w 18751876 roku w stylu krajobrazowym z licznymi gatunkami drzew i krzewów. Na terenie parku znajduje się pijalnia wód mineralnych w drewnianym pawilonie w stylu szwajcarskim (1880), muszla koncertowa w stylu zakopiańskim (1909) i fontanna "Jaś i Małgosia" (1926). Obowiązkowym punktem programu będą tężnie uznane za zabytek myśli technicznej. Zespół trzech tężni solankowych, został wzniesiony w XIX wieku i jest to największa tego typu drewniana konstrukcja w Europie. Solanka sącząca się po ścianach tężni i po tarninie, pod wpływem wiatru i słońca paruje, tworząc mikroklimat obfitujący w jod, dzięki czemu jest to naturalne, lecznicze inhalatorium. Wieczorem przejazd na nocleg i obiadokolację do Torunia.

Dzień 2

Po śniadaniu przejazd do Golubia – Dobrzynia, gdzie zwiedzimy czteroskrzydłowy konwentualny Zamek Krzyżacki z przełomu XIII i XIV wieku w stylu gotycko-renesansowym, wzniesiony na wzgórzu górującym nad miastem. Obecnie na zamku mieści się muzeum, hotel i restauracja. Po zwiedzaniu czas wolny na kawę. Następnie przejedziemy do Szafarni – wsi, gdzie znajduje się klasycystyczny dworek z XIX wieku, w którym zebrane są pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem. Obecny dwór w stylu eklektycznym, w którym mieści się Ośrodek Chopinowski, zbudowano w II połowie XIX wieku, prawdopodobnie z wykorzystaniem murów poprzedniego. Według rejestru zabytków na listę zabytków wpisane są: zespół pałacowy i park krajobrazowy. W drodze powrotnej do Ustki, zatrzymamy się w mieście zakochanych – Chełmnie, które jest wyjątkowo bogate w zabytki i trudno wymienić je wszystkie jednym tchem. Historyczne centrum miasta leży na wysokiej skarpie. Zachowało się tutaj pięć gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz prawie cały obwód murów miejskich, renesansowy ratusz, a także wiele kamienic  z XVIII-XIX wieku. Zabytki Chełmna znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Po zwiedzaniu proponujemy obiad. Wyjazd z Chełmna i powrót do Ustki w godzinach wieczornych. Zakończenie imprezy.

 

 CENA ZAWIERA:

  • przejazd autokarem turystycznym

  • opiekę pilota

  • 1 nocleg

  • wyżywienie wg programu (1 x śniadanie, 1 x obiadokolacja, 1 x obiad)

  • ubezpieczenie NNW

  • realizację programu

  • przewodnika po Toruniu

DODATKOWO PŁATNE:

  • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów 

  • przewodnicy w obiektach – ok. 30 PLN

 

 KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANYCH ATRAKCJI MOŻE ULEC ZMIANIE!